Akcie CDR

„Na budúcnosti záleží“

19.—24.8.2019 sa 11 detí a 2 zamestnanci zúčastnili letného tábora „Na budúcnosti záleží“, v rámci ktorého boli realizované aktivity na rozvoj životných zručností a sociálnych kompetencií uľahčujúcich proces osamostatnenia po odchode z CDR.

Deti mali možnosť nenásilnou a príťažlivou formou upevňovať manuálne, pracovné zručnosti, sociálne zručnosti, komunikáciu. Získali nové zážitky, skúsenosti, nadviazali nové vzťahy. Každý deň bol tématický zameraný:   1. spoznávací pondelok(potrebovali sme sa navzájom spoznať, spoznať  prostredie)

  1. pracovný utorok (vyskúšali sme si prácu s hlinou na hrnčiarskom kruhu, upiekli sme prvé vianočky)
  2. dobrodružná streda ( vyšplhali sme sa na vrchol Sitna a ryžovali zlato)
  3. prekvapivý štvrtok ( videli sme zaujímavé zvieratá a zmerali sme si sily v rôznych zábavných hrách)
  4. štiavnický piatok (sfárali sme do bane a vyskúšali sme si našu tvorivosť)

Letný tábor „Na budúcnosti záleží“ spoluorganizovala Nadácia pre deti Slovenska a podporila Komerční banka Slovensko. Patrí im veľká vďaka. Sme radi, že ich dobrovoľníci zavítali medzi nás.

Budeme radi(deti aj dospelí), keď sa podobného tábora budeme môcť zúčastniť aj v budúcnosti. Tak o rok dovidenia?

A aby mohli vidieť aj ostatní ako sme sa zabávali, prikladáme pár fotografií.

 

Zájazd Chorvátsko mesto Trogir

V mesiaci jún 7.- 15. sa 25 detí a 5 zamestnancov z nášho CDR zúčastnilo zájazdu do Chorvátska v meste Trogir. Bola to naša prvá zahraničná cesta, napriek dlhým hodinám strávených v autobuse sme ju zvládli na výbornú. Odniesli sme si z tadiaľ krásne zážitky. Bývali sme vo veľkom , peknom hoteli, z kadiaľ sme mali výhľad na more. Ochutnali sme novú kuchyňu, niektorí sa báli skúšať neznáme chute, niektorí vyskúšali ako chutí žralok. Skúsili sme, či je morská voda naozaj slaná. Je.

Vďaka delegátovi CK sme zažili večernú plavbu do mestečka Trogir. Zasúťažili sme si, zúčastnili sa rozprávkového kvízu, pri bazéne sme si zatancovali vo vode(naše dievčatá aj chlapci vzbudili záujem okolia, ale najvytrvalejší aquatanečník bol aj tak ujo Jurko). Po počiatočnom zdráhaní sme si dosýta užili aj plávanie v mori. Mnohé deti sa buď naučili plávať alebo sa v plávaní zlepšili.

Jeden večer sme si pri mori uctili pamiatku nášho bývalého klienta, ktorý sa mesiac pred našou cestou utopil a zaspomínali sme si na neho.

Týždeň nám ušiel ako voda, ešte sme pomíňali posledné peniažky, rozlúčili sa spoločne pri jadranskej zmrzline a nasadli do autobusu smer Slovensko. Ostali nám spomienky, zážitky  a fotografie.

 

Finančná gramotnosť

Už druhý rok je naše zariadenie zapojené do projektu zlepšovania finančnej gramotnosti u detí, ktoré podporuje Nadácia pre deti Slovenska a firma Johnson Controls. Vďaka projektu sa môžu deti rôznymi aktivitami učiť narábať s finančnými prostriedkami, ale rozvíjajú si pritom aj iné sociálne a životné zručnosti. Za CDR projekt realizujú teta Majka Šufliarska a teta Nika. Deti si vyskúšali nákupy za stravnú jednotku alebo nákup potravín za danú sumu, z potravín si potom navarili. Majú možnosť zahrať si spoločenské hry, kde sa využívajú peniažky. Simonka s Helenkou boli výstupy z projektu prezentovať v sídle firmy Johnson Controls v Bratislave.

 

Regionálne preteky turistickej zdatnosti

Dňa 11. Mája 2019 sa 12 detí opätovne zúčastnilo regionálnych pretekov turistickej zdatnosti v CDR Tŕní. Tak ako každý rok sa poctivo pripravovali. Od  konca marca ich teta Nika a ujo Maroš cvičili viazanie uzlov, hod granátom, streľbu zo vzduchovky, učili sa ako vyzerajú pamiatky a príroda Slovenska, vtáky, rastliny a dreviny, turistické a topografické značky, učili orientovať s buzolou trénovali beh terénom.

Deti si zaslúžia obrovskú pochvalu za prípravu(väčšinou nefrflú)a za nasadenie pri pretekoch, kedy každá hliadka ide na 100% a každý rok nám robia obrovskú radosť. Nielen výsledkami, ale aj celým priebehom prípravy, správania počas pretekov, súdržnosťou.

Tento rok sme mali 7 hliadok a získali sme tri 1. miesta, dve 2.miesta, jedno 3. a jedno 4. miesto.

Nabudúci rok zabojujeme opäť a možno získame aj pohár.

Vďaka Saška, Simonka, Vava, Timka, Monika, Aďo, Kevin, Nikolas, Filip, Alex, Tomi a Paťo. A vďaka ujo Maroš za pomoc(aj tety, ktoré deti skúšajú priebežne) a teta Anka F. za skvelú atmosféru pri skúšobných pretekoch. A verím, že nabudúce sa k nám pridajú aj noví záujemcovia.

 

26. Ročník športových hier detí z centier pre deti a rodiny Banskobystrického kraja 13. 5. 2016

Na 26. ročník hier boli pozvané v zmysle propozícii všetky centrá pre deti a rodiny BB kraja / štátne aj neštátne/. Turnaj v stolnom tenise sme sa rozhodli urobiť v predstihu 5.5.2016, aby sa dalo niektorým nadaným športovcov kalkulovať a vybrať si čo najlepšiu disciplínu. Samotné atletické preteky začali 13.5.2016 na štadióne MFK Detva, nakoľko Hriňová nemá až tak dobré podmienky na atletické disciplíny. Pôvodne sme mali začať 12.5.2016, ale sa konali prijímacie pohovory na stredné školy, tak sme nechceli našich mladých športovcov stresovať. Na preteky sa prihlásilo 11 z dvanástich štátnych centrier pre deti a rodiny /Ded Hriňová, Ded Ratolesť Tŕnie, Ded Maurícius Kremnica, Ded Pastelka Vidiná, Ded Nová Baňa, Ded Slniečko Polomka, Ded Valaská, Ded Škovránok Hnúšťa, Ded Tornaľa, Ded Rimavská Sobota, Ded Svetluška Banská Bystrica/ . Celkovo 118 športovcov + 24 stolnotenistov. Okrem iného sa nám podarilo vybaviť aj počasie na tento deň, nakoľko všadiaľ na okolí pršalo, len nad štadiónom nie. Priebeh hier bol bezproblémový. Za organizátorov sa zúčastnil krajských hier Bc. Emil Malárik, Prof. MUDr. Jozef Mikloško, PhD predseda Úsmevu ako dar, Miroslava Kováčiková z krajské pobočky Úsmevu ako dar. Hry prišli osobne podporiť aj Mgr. Stanislav Horník primátor mesta Hriňová, Ing. Ján Šufliarský primátor mesta Detva.
Fotografie si môžete pozrieť TU 🙂

Hokejový zápas HC '05 Banská Bystrica - Dukla Trenčín

Dňa 26.2. 2016 sa vďaka Banskobystrickému hokejovému klubu HC '05 Banská Bystrica mohli naše deti zúčastniť zápasu: HC '05 Banská Bystrica - Dukla Trenčín. Mohli si ho pozrieť priamo zo skyboxu, kde bolo pre nich pripravené aj občerstvenie a mohli si ho tak vychutnať v neopakovateľnej atmosfére. Veľké ďakujem patri najmä manažérovi klubu, ale tiež celému klubu HC '05 Banská Bystrica. Fotky si môžete pozrieť TU. Ďakujeme 🙂

Preteky turistickej zdatnosti

V termíne od 21. - 24. 5. 2015 sa naše deti zúčastnili súťaže pre deti z centrier pre deti a rodiny s názvom Preteky turistickej zdatnosti - PTZ. Po tretí krát VYHRALI putovný pohár a preto už ostáva u nás 🙂 Patrí im naša vďaka za ich snahu 🙂

Gratulujeme :*
Viac fotiek priamo z ich boja nájdete TU 🙂
Obrovská VĎAKA patrí Mgr. Nike Bahledovej a Marošovi Práznovskému za pomoc deťom pri príprave detí na súťaž, finančnú podporu, pedagogický dozor počas celého pobytu v mieste konania súťaže a ich úžasnú ochotu, trpezlivosť a dobré srdiečko <3
Ďakujeme tak isto pani ekonómke a členom OZ Slnečnica za finančnú podporu 🙂

Súťaže detí pre deti 🙂

Dňa 17. 4. 2015 usporiadala 3. skupina súťaže pre ostatné skupiny v Ded. Víťazmi sa stali deti z 1. výchovnej skupiny. Za účasť a dobrú atmosféru ďakujeme všetkým 🙂 Fotky si môžete pozrieť TU 🙂